Вовчок — це перехреснозапильний паразит, який дуже швидко мутує, утворюючи нові, більш вірулентні раси, які в Україні з'являються приблизно раз на 5-6 років. На сьогодні, в Україні відомо про нову 8 (Н) расу, тому, якщо така тенденція збережеться, через 5-6 років теоретично може утворитися нова раса.
Для соняшника сьогодні вовчок — головна проблема. Ми спостерігаємо на полях дуже багато цього паразита, здебільшого на півдні, але за 2-3 роки він буде і в центрі країни. Раніше нові раси виникали через 25-30 років, бо була сівозміна, але нині — через кожні 5 років.
Головними причинами поширення вовчка соняшникового є інтенсивність вирощування соняшнику, зміщення температурного режиму із зон півдня на північ та переміщення сільськогосподарської техніки.
Класичні методи боротьби з вовчком соняшниковим:
· посів гібридів та сортів соняшника, що стійкі до всіх рас вовчку;
· глибока оранка з оборотом пласту на 32 – 35 см один раз в 10 – 12 років;
· повернення соняшника в сівозміну мінімум через 6 – 7 років;
· висів кукурудзи декілька років поспіль на одному полі провокує проростання 70 – 80% насіння вовчка;
· використання провокаційних посівів льону, сої, що стимулюють проростання насіння вовчка, але які не уражуються ним;
· посів соняшнику, не стійкого до вовчка, а потім його викіс через 35-40 днів після сходів (силос, сидерат).
Сучасні методи боротьби:
Використання гербіциду Євро-Лайтнінг , який знищує всі можливі раси вовчка в дозі 1,2 л/га. Застосовується в фазі соняшника 3 – 4 пара справжніх листків.
Сьогодні особливо агресивні раси вовчка поширені в Луганській, Донецькій, Дніпропетровській та Одеській областях, звідки розповсюджуються в інші регіони.
Бажаємо вдалих врожаїв!